Ochrona przeciwsłoneczna dla dzieci

Ochrona przeciwsłoneczna jest ważna dla każdego, bez względu na wiek. Ekspozycja na słońce jest największym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka skóry, któremu można zapobiegać.

Niezależnie od tego, czy spędzacie razem dzień na plaży, czy oglądacie dziecko uprawiające sport na świeżym powietrzu, ważne jest, aby wyrobić sobie nawyki, które pozwolą całej rodzinie chronić się przed słońcem.

Kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne chronią skórę

DLACZEGO POWINIENEM CHRONIĆ SKÓRĘ MOJEGO DZIECKA PRZED SŁOŃCEM?

Światło słoneczne składa się z dwóch rodzajów szkodliwych promieni UV: ultrafioletu A (UVA) i ultrafioletu B (UVB):

 • Promienie UVB to palące promienie słoneczne, które są główną przyczyną
 • Promienie UVA docierają głębiej w skórę i prowadzą do powstawania oznak przedwczesnego starzenia się skóry, takich jak zmarszczki i plamy starcze. Promienie UVA mogą przenikać przez szyby okienne, co prowadzi do narażenia na ich działanie nawet wtedy, gdy przebywasz w pomieszczeniach zamkniętych lub gdy wraz z dzieckiem jedziesz w samochodzie.

Bezpośrednim powodem, dla którego ochrona skóry dziecka jest ważna, jest zapobieganie oparzeniom słonecznym. Oparzenia słoneczne mogą wystąpić w ciągu 15 minut od przebywania na słońcu. Jednak zaczerwienienie i dyskomfort, jakie odczuwa dziecko, mogą utrzymywać się przez kilka dni.

W dłuższej perspektywie czasowej należy pamiętać, że ekspozycja na słońce sumuje się. Im więcej dzieci przebywających na słońcu, tym większe ryzyko zachorowania na raka skóry w przyszłości. W miarę narastania uszkodzeń spowodowanych ekspozycją na słońce, przyspiesza to również starzenie się skóry dziecka.

Niechroniona ekspozycja na słońce jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci o jasnej karnacji lub kolorze włosów, a także tych, które mają dużo pieprzyków i piegów.

Dlatego też uczenie dzieci ochrony przed słońcem w młodym wieku może pomóc im w wyrobieniu sobie nawyków bezpiecznego korzystania ze słońca przez całe życie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry.

JAK CHRONIĆ SKÓRĘ MOJEGO DZIECKA PRZED SŁOŃCEM?

Najlepszym sposobem na wykształcenie nawyków ochrony przeciwsłonecznej jest włączenie jej do codziennej rutyny. Tak jak dzieci myją zęby lub ręce, tak samo powinny myśleć o ochronie przeciwsłonecznej - zakładać odzież ochronną i stosować krem z filtrem - przed wyjściem na zewnątrz.

Ponownie nakładaj krem z filtrem co dwie godziny, zwłaszcza po pływaniu i spoceniu się.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci włączyć ochronę przeciwsłoneczną do życia Twojego dziecka:

 • Szukaj cienia. Promienie słoneczne są najsilniejsze między godziną 10 a 14. Gdy dzieci przebywają na świeżym powietrzu, poproś je, aby spojrzały na swój cień. Jeśli ich cień wydaje się krótszy niż one same, oznacza to, że promienie słoneczne są najsilniejsze i powinny szukać cienia.
  • Spróbuj tak zaplanować zajęcia, aby uniknąć godzin największego nasłonecznienia. Zachęcaj trenerów dziecka do planowania treningów i gier na wcześniejszą porę dnia lub na późniejszą porę dnia.
  • Jeśli nie możesz znaleźć cienia, stwórz własny, używając parasola, baldachimu, drzewa lub - jeśli jesteś z małym dzieckiem - osłony wózka.
 • W miarę możliwości należynosić odzież ochronną, np. koszulę z długimi rękawami, spodnie, kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne.
  • Większość ubrań pochłania lub odbija niektóre promienie UV. Jednak jasne kolory i luźne tkaniny, a także mokre ubrania, które przylegają do skóry, nie zapewniają wystarczającej ochrony przed słońcem. Ogólnie rzecz biorąc, im ściślejszy splot tkaniny i im ciemniejszy kolor tkaniny, tym lepsza ochrona przed promieniowaniem UV.
 • Obficie smarować całą odsłoniętą skóręwodoodpornym kremem przeciwsłonecznym o szerokimspektrum działania i współczynniku ochronyprzeciwsłonecznej (SPF) 30 lub wyższym. "Szerokie spektrum" zapewnia ochronę zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
  • Nałóż krem z filtrem przeciwsłonecznym 15 minut przed wyjściem.
  • Ponawiaj aplikację co około dwie godziny, nawet w pochmurne dni, a także po pływaniu lub kąpieli.
 • Zachowajszczególną ostrożność w pobliżu wody, śniegu i piasku , ponieważ odbijają one i wzmacniają szkodliwe promienie słoneczne, co może zwiększyć ryzyko poparzeń słonecznych.

Możesz być dla swojego dziecka wzorem bezpiecznego zachowania na słońcu. Upewnij się, że dziecko widzi, jak stosujesz krem z filtrem i szukasz cienia. Trzymaj w pobliżu drzwi w pełni zaopatrzoną torbę z kremem przeciwsłonecznym, okularami przeciwsłonecznymi i odzieżą ochronną, abyś mógł ją wziąć i wyjść na zewnątrz.

JAKI RODZAJ OCHRONY PRZECIWSŁONECZNEJ JEST NAJLEPSZY DLA NIEMOWLĄT I MAŁYCH DZIECI?

Najlepiej byłoby, gdyby dzieci poniżej 6 miesiąca życia nie spędzały czasu bezpośrednio na słońcu. Ponieważ skóra dziecka jest o wiele bardziej wrażliwa niż skóra dorosłych, w miarę możliwości należy unikać stosowania kremów z filtrem.

Najlepszą ochroną przed słońcem dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia jest trzymanie ich jak najczęściej w cieniu, ponieważ nie potrafią one jeszcze dobrze regulować swojej temperatury, więc łatwo mogą się przegrzać. Ubieraj je w

odzież chroniącą przed słońcem, taką jak lekka koszula z długim rękawem, spodnie, kapelusz z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV.

Maluchy i niemowlęta w wieku 6 miesięcy i starsze mogą stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym na skórę, która nie jest przykryta ubraniem. Szukaj filtrów przeciwsłonecznych zawierających tlenek cynku lub dwutlenek tytanu. Mogą one powodować mniej podrażnień.

Oprócz ochrony przeciwsłonecznej, w upalne dni zadbaj o to, aby dziecko nie przegrzało się i piło dużo płynów.

O serwisie

Dermatologia estetyczna jest obecnie bardzo rozwinięta gałęzią medycyny. Dzięki różnorodnym zabiegom możemy korygować zmarszczki, blizny, pozbywać się rozstępów czy modelować owal twarzy. Poznaj z nami najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i ciesz się wymarzonym ciałem. 

Zespół Dermatolog Ranking

Galeria