Uporczywy trądzik? Terapia hormonalna może pomóc

Kobiety, które mają trądzik wzdłuż linii żuchwy i dolnej części twarzy, zazwyczaj osiągają dobre wyniki w terapii hormonalnej trądziku.

Czy nadal widzisz trądzik wzdłuż dolnej części twarzy, linii szczęki i szyi, pomimo wypróbowania wszystkich rodzajów leczenia trądziku? Czy brałeś antybiotyk w leczeniu trądziku i byłeś rozczarowany wynikami? Czy zmagasz się z problemem pozbycia się trądziku na piersiach lub plecach?

Kobiety, które odpowiedziały twierdząco na którekolwiek z tych pytań mogą chcieć rozważyć terapię hormonalną dla trądziku.

Czym dokładnie jest hormonalna terapia trądziku?

Każdy lek, który działa na nasze hormony, nazywany jest terapią hormonalną. Dwie terapie hormonalne, które mogą skutecznie zwalczać trądzik u kobiet, to:

 • doustne tabletki antykoncepcyjne (lepiej znane jako tabletki antykoncepcyjne lub "pigułki")
 • Spironolakton (spy-ren-no-lac-tone).

Jak dobrze działa terapia hormonalna i czy jest bezpieczna?

Pigułka: W wielu badaniach sprawdzano, jak dobrze doustne tabletki antykoncepcyjne zwalczają trądzik. Pigułki okazały się skuteczne w leczeniu zaskórników, zaskórników białych, pryszczy oraz guzków i cyst trądzikowych.

Skuteczność pigułek jest tak duża, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła niektóre doustne środki antykoncepcyjne do leczenia trądziku.

Pigułka jest ogólnie uważana za bezpieczną dla kobiet. Niektóre kobiety nie powinny jednak jej stosować. Twój dermatolog może powiedzieć Ci, czy pigułka może być dla Ciebie bezpieczną i skuteczną opcją leczenia.

Spironolakton: Lekarze przepisują ten lek w celu leczenia wysokiego ciśnienia krwi. Jest on także przepisywany osobom, które zatrzymują zbyt dużo płynów w organizmie.

Dermatolodzy przepisują go od wielu lat w leczeniu trądziku i nadmiernego owłosienia u kobiet. Jeśli inne metody leczenia trądziku nie przynoszą rezultatów, spironolakton może skutecznie leczyć głęboko umiejscowiony, delikatny trądzik w dolnej części twarzy, na linii żuchwy lub szyi.

Spironolakton nie jest przepisywany w leczeniu trądziku u mężczyzn ze względu na działania niepożądane. U mężczyzn podczas stosowania tego leku w leczeniu trądziku pojawiły się piersi.

Spironolakton jest ogólnie uważany za bezpieczny dla zdrowych kobiet.

Przyjmowanie zarówno spironolaktonu, jak i tabletek antykoncepcyjnych może zwiększyć skuteczność leku. Takie połączenie ma jeszcze jedną zaletę. Podczas przyjmowania spironolaktonu należy koniecznie stosować kontrolę urodzeń. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas przyjmowania spironolaktonu, dziecko może mieć poważne wady wrodzone.

Spironolakton może być również przepisywany bez tabletki. Jeśli pacjentka jest w wieku 35 lat lub starsza, stosowanie pigułki może nie być możliwe i może zostać przepisany jedynie spironolakton. Przyjmowanie spironolaktonu bez tabletki jest również zalecane w przypadku stanu chorobowego, który sprawia, że przyjmowanie tabletki nie jest bezpieczne, np. w przypadku zakrzepu krwi lub udaru.

Słowo ostrzeżenia: Jeśli pacjentka może zajść w ciążę, podczas przyjmowania spironolaktonu należy stosować antykoncepcję.

Sam spironolakton może być dość skuteczny. Analizując dokumentację medyczną 85 kobiet, które przyjmowały spironolakton, badacze stwierdzili, że u 1/3 z nich trądzik całkowicie zniknął, a u 1/3 zmniejszył się zauważalnie. Tylko u 7% nie zaobserwowano żadnej poprawy.

Badania wykazały również, że spironolakton jest skuteczny. Poprawa waha się od 50% do 100% redukcji trądziku.

Przed zażyciem spironolaktonu warto wiedzieć, że lek ten jest lekiem moczopędnym, więc będziesz częściej oddawać mocz. Jeśli może to stanowić problem, poinformuj o tym swojego dermatologa.

Przyjmujesz spironolakton? Zbyt duża ilość potasu może być niebezpieczna. Zrezygnuj z wody kokosowej i suplementów zawierających potas.

Na czym polega terapia hormonalna w leczeniu trądziku?

Leki te muszą być przepisane przez lekarza. Każdy z nich ma postać tabletki, którą przyjmuje się codziennie.

Jeśli zastanawiasz się, czy terapia hormonalna może pomóc w pozbyciu się trądziku, warto umówić się na wizytę u dermatologa. Po zbadaniu trądziku i zebraniu niezbędnych informacji na temat Twojego stanu zdrowia, lekarz ten będzie mógł stwierdzić, czy terapia hormonalna może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Przed wizytą u dermatologa warto się do niej odpowiednio przygotować. Musisz być w stanie powiedzieć dermatologowi o następujących kwestiach:

 • schorzeniach, na które cierpisz (lub cierpiałaś), takich jak nadciśnienie, choroby serca, zakrzepy krwi, migreny lub nowotwory
 • przyjmowanych lekach
 • Suplementy i inne naturalne produkty, które przyjmujesz
 • przebytych operacjach
 • schorzenia występujące u bliskich krewnych, w tym rak, choroby nerek lub choroby serca

Jeśli pigułka antykoncepcyjna jest dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, zostanie Ci zbadane ciśnienie krwi w celu wykluczenia nadciśnienia. Przed przepisaniem przez dermatologa pigułki na leczenie trądziku nie musisz wykonywać wymazu z papki ani badania miednicy.

Zanim dermatolog przepisze Ci spironolakton, będziesz musiała wykonać kilka badań krwi.

Jeśli rozpoczniesz terapię hormonalną, będziesz musiała zgłaszać się na wizyty kontrolne do dermatologa. Spironolakton wymaga stopniowego zwiększania dawki, dlatego po rozpoczęciu przyjmowania leku konieczne będą wizyty kontrolne u dermatologa co 4 do 6 tygodni.

Jak długo trzeba czekać na wyniki?

Terapia hormonalna Czas oczekiwania na wyniki
Tabletka Od 2 do 3 miesięcy
Spironolakton Większość pacjentów zauważa zmniejszenie ilości wyprysków i przetłuszczania się skóry w ciągu kilku tygodni.

Jak długo większość pacjentów stosuje terapię hormonalną?

Jeśli terapia hormonalna pomaga w leczeniu trądziku, pacjent może pozostać na niej przez długi czas. Często odstawiane są także inne leki przeciwtrądzikowe, takie jak antybiotyki i leki nakładane na skórę. Terapia hormonalna może być stosowana samodzielnie w celu zapobiegania powstawaniu nowych wykwitów.

Długotrwałe stosowanie terapii hormonalnej wydaje się być bezpieczne.

Przyjmujesz spironolakton, aby zachować czystą skórę? Badania wykazują, że przyjmowanie go codziennie o tej samej porze daje najlepsze rezultaty.

Jakie są możliwe skutki uboczne?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia u kobiety poważnych skutków ubocznych, dermatolodzy dokładnie badają swoje pacjentki przed przepisaniem terapii hormonalnej. Możliwe działania niepożądane obejmują następujące elementy:

Pigułka: Przyjmowanie pigułki zwiększa ryzyko wystąpienia:

 • Zakrzepów krwi
 • Zawału serca
 • wysokiego ciśnienia krwi.

Chociaż te skutki uboczne mogą wydawać się niewarte ryzyka, u większości zdrowych kobiet nie występują. W rzeczywistości ryzyko powstania zakrzepów krwi jest większe w czasie ciąży i tuż po urodzeniu dziecka niż podczas stosowania pigułek.

Warto również wiedzieć, że obecnie ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych jest mniejsze niż w przeszłości. Obecnie pigułka zawiera mniej estrogenów.

U niektórych kobiet stosujących pigułki pojawia się melasma, czyli ciemne plamy na twarzy. Ochrona twarzy przed słońcem może pomóc w zapobieganiu tym plamom.

Innym możliwym skutkiem ubocznym jest krwawienie z przełyku. Często można temu zapobiec, stosując pigułkę o tej samej porze każdego dnia.

Przyjmujesz tabletki? Bądź aktywna, pij dużo wody i nie pal. Zmniejsza to ryzyko powstawania zakrzepów krwi.

Spironolakton: W przypadku przyjmowania spironolaktonu bez pigułki antykoncepcyjnej najczęstsze działania niepożądane to:

 • bolesne miesiączki i skurcze
 • Nieregularne miesiączki
 • Tkliwość piersi
 • Powiększenie piersi

Te działania niepożądane mogą się zmniejszyć, jeśli kobiety przyjmują również tabletki antykoncepcyjne.

Inne możliwe skutki uboczne przyjmowania spironolaktonu to zmęczenie, ból i zawroty głowy. Rzadko powodują one konieczność zaprzestania przyjmowania leku.

W informacjach dołączonych do leku może znajdować się ostrzeżenie o raku piersi. Ostrzeżenie to zostało zamieszczone po tym, jak badacze podawali zwierzętom bardzo duże dawki spironolaktonu. U niektórych zwierząt rozwinął się rak piersi.

Możliwość, że lek ten zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet, jest nadal kontrowersyjna.

Tak naprawdę nie ma dowodów na to, że przyjmowanie spironolaktonu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. W jednym z badań 1475 pacjentek, którym przepisano spironolakton, było obserwowanych przez okres od 3 do 7 lat. W tym czasie odnotowano 9 przypadków zachorowania na raka piersi. Gdyby żadna z tych pacjentek nie przyjmowała spironolaktonu, oczekuje się, że u około 8 z nich w tym czasie rozwinąłby się rak piersi. Inne badania wykazały podobne wyniki.

Co pomaga uzyskać najlepsze wyniki?

Stosując terapię hormonalną w leczeniu trądziku, należy:

 • dać lekom czas na zadziałanie
 • przyjmować lek o tej samej porze każdego dnia
 • Stosować wszystkie elementy planu leczenia trądziku
 • przestrzegać terminów wizyt kontrolnych u dermatologa
 • Natychmiast skontaktować się z gabinetem dermatologicznym, jeśli wystąpią objawy poważnych skutków ubocznych, takich jak skurcze w nogach lub ramionach.

Terapia hormonalna to rozwiązanie dla wielu kobiet z uporczywym trądzikiem, ale nie zawsze jest to jedyna możliwość. Dermatolog może powiedzieć ci, co może pomóc w pozbyciu się uporczywego trądziku.


Zdjęcia: Getty Images

Odnośniki
Carol, R. "Terapie hormonalne są ważnym uzupełnieniem leczenia trądziku." Dermatol World. 2012 May (Acne suppl). 2-6.

Ebede TL, Arch EL, et al. "Hormonal treatment of acne in women." J Clin Aesthet Dermatol. 2009; 2(12): 16-22.

Harper JC. "Use of oral contraceptives for management of acne vulgaris. Practical considerations in real world practice." Dermatol Clin. 2016;34(2):159-65.

Kim GK, Del Rosso JQ. "Oral spironolactone in post-teenage female patients with acne vulgaris: Praktyczne uwagi dla klinicysty oparte na aktualnych danych i doświadczeniu klinicznym." J Clin Aesthet Dermatol. 2012;5(3):37-50.

Plovanich M; Weng QY, et al. "Low usefulness of potassium monitoring among healthy young women taking spironolactone for acne." JAMA Dermatol. 2015;151(9):941-4.

Reynolds RVS. 'Hormonalne leczenie trądziku." Presented during the forum: Acne guidelines: Translating evidence into practice. 2017 Annual Meeting of the American Academy of Dermatology; 2017 March 3-7. Orlando, FL.

Zaenglein AL, Pathy AL et al. "Guidelines of care for the management of acne vulgaris." J Am Acad Dermatol. 2016;74:945-73.

O serwisie

Dermatologia estetyczna jest obecnie bardzo rozwinięta gałęzią medycyny. Dzięki różnorodnym zabiegom możemy korygować zmarszczki, blizny, pozbywać się rozstępów czy modelować owal twarzy. Poznaj z nami najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i ciesz się wymarzonym ciałem. 

Zespół Dermatolog Ranking

Galeria