Zabiegi z wykorzystaniem laseru ablacyjnego

Laser ablacyjny wraz z laserem nieablacyjnym należą do urządzeń z grupy laserów frakcyjnych. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić więc istotę funkcjonowania lasera frakcyjnego. Pod pojęciem „frakcyjny”, które wzięło się z języka angielskiego i oznacza „minimalny”, „niecałkowity” lub „ułamkowy”. Urządzenie to, zgodnie ze swoją nazwą, swoim działaniem obejmuje więc jedynie niewielki obszar ciała. Te fragmenty skóry są uszkadzane w kontrolowany sposób, z kolei pozostała część naskórka pozostaje nietknięta. Lasery nieablacyjne działają w Micro Thermal Zone, a ablacyjne w Micro Ablation Zone. Dodatkowo, nienaświetlone części tkanki uruchamiają procesy regeneracyjne oraz produkcję nowego kolagenu.

Laser ablacyjny – efekty

Zabieg przeprowadzony z użyciem lasera frakcyjnego pozwala na uzyskanie większej jędrności i napięcia skóry. Lasery frakcyjne dzieli się na lasery ablacyjne i nieablacyjne. Zabiegi wykonywane z użyciem laserów ablacyjnych są agresywniejsze od zabiegów przeprowadzanych z wykorzystaniem laserów nieablacyjnych. Tymi pierwszymi mogą więc posługiwać się tylko lekarze specjaliści. W trakcie zabiegu za pomocą lasera ablacyjnego wiązka światła wytwarzana przez urządzenie wnika do wnętrza skóry i zostaje wchłonięta przez wodę znajdującą się w komórkach naskórka. Woda ta ulega natychmiastowemu podgrzaniu, co prowadzi do odparowania (tzw. ablacji) naskórka oraz zewnętrznej warstwy wchodzącej w skład skóry właściwej. Komórki naskórka są więc celowo i w sposób kontrolowany uszkadzane, ale jednocześnie podbudzone są do regeneracji i do wytworzenia nowego kolagenu. Kolagen jest bardzo ważnym składnikiem ludzkiej skóry, który warunkuje jej elastyczność. Niestety, wraz z wiekiem ilość kolagenu zawartego w naskórku zmniejsza się i w efekcie na naszej skórze pojawiają się zmarszczki oraz inne oznaki świadczące o jej nieuniknionym starzeniu się.

Laser ablacyjny - po zabiegu

W trakcie zabiegu za pomocą lasera ablacyjnego skóra doznaje efektu tzw. szoku termicznego. Ten efekt pobudza organizm do natychmiastowego uzupełnienia braków kolagenu w naskórku. Dzięki temu, skóra odzyskuje wszystko to, co utraciła w procesie jej starzenia się. Staje się więc jędrniejsza, gęstsza oraz bardziej elastyczna. W efekcie, wygląda także znacznie młodziej. Zabieg z użyciem lasera ablacyjnego może wywoływać odczucie dyskomfortu, a nawet bólu, dlatego najczęściej wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

po zabiegu laserem ablacyjnym

Laser ablacyjny i nieablacyjny

Zabieg przeprowadzony za pomocą lasera ablacyjnego wiąże się także z dłuższym okresem rekonwalescencji po jego przeprowadzeniu niż jest to konieczne w przypadku zabiegu wykonanego za pomocą lasera nieablacyjnego. Dochodzenie do siebie pacjenta może bowiem potrwać nawet 14 dni. Skóra w tym okresie nie wygląda także zbyt atrakcyjnie, może się na niej pojawić rumień, opryszczka, mikrostrupki oraz może się bardziej intensywanie złuszczać. W tym czasie należy więc nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca.

Laser ablacyjny - wskazania do zabiegu

Proces regeneracji naskórka wymaga sporo czasu i pierwsze efekty zabiegu będą widoczne dopiero po upływie paru tygodni. Rezultaty po użyciu lasera ablacyjnego są jednak znacznie lepsze i bardziej zauważalne od efektów, które daje laser nieablacyjny. Wskazaniem do użycia lasera ablacyjnego jest posiadanie przez pacjenta blizn potrądzikowych i powypadkowych, zmarszczek, przebarwień skórnych, rozstępów, rozszerzonych porów oraz zaskórników. Zabiegu z użyciem lasera ablacyjnego nie należy przeprowadzać w czasie ciąży, laktacji oraz u osób chorych na nowotwory i posiadających aktywne infekcje skórne.

O serwisie

Dermatologia estetyczna jest obecnie bardzo rozwinięta gałęzią medycyny. Dzięki różnorodnym zabiegom możemy korygować zmarszczki, blizny, pozbywać się rozstępów czy modelować owal twarzy. Poznaj z nami najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i ciesz się wymarzonym ciałem. 

Zespół Dermatolog Ranking

Galeria