Bruksizm, termin, który nie jest powszechnie znany, jest synonimem zgrzytania zębami. Bruksizm występuje, gdy nadmierne napięcie mięśni żwaczy powoduje mimowolne zaciskanie lub zgrzytanie zębami. Może to spowodować uszkodzenie kości, tkanki dziąseł i stawu skroniowo-żuchwowego. Innym skutkiem jest wada zgryzu. Jak można zwalczyć tę irytującą dolegliwość? Najlepiej wyeliminować przyczynę. Botoks można wykorzystać do innych celów.
Czym jest bruksizm i co oznacza?
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, to inna nazwa bruksizmu. Mięsień żwacz jest aktywowany w nocy, powodując zgrzytanie zębami. Może to powodować przewlekły ból zębów, głowy i stawów, a nawet oczu. Nie mamy kontroli nad zgrzytaniem zębami. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że takie zaciskanie lub tarcie zębów nie jest zdrowe, zwłaszcza jeśli siła jest prawie 10 razy większa niż normalne gryzienie.
Jakie są przyczyny i objawy zgrzytania zębami?
Niektóre nawyki, takie jak długotrwałe żucie gumy i wystające wypełnienia, mogą przyczyniać się do pojawienia się bruksizmu. Inne przyczyny obejmują nieprawidłowy zgryz, źle ukształtowane korony lub mosty, protezy i brakujące zęby. Stres jest główną przyczyną zgrzytania zębami.
Bruksizm może objawiać się promieniującym bólem, widocznym zużyciem zębów, zanikiem przyzębia lub odkryciem korzeni zębów. Jeśli mieszkasz z kimś, kto cierpi na to schorzenie, możesz słyszeć chrupanie zębów w nocy. Zjawisku temu często towarzyszy ból ucha i skroni, krwawienie podczas mycia zębów. Objawy te mogą sprawić, że łatwo będzie pomylić bruksizm z innym schorzeniem.
Czy bruksizm można leczyć?
Tak, ale w większości przypadków celem jest zmniejszenie skutków bruksizmu, a nie jego zatrzymanie. Najpopularniejsze metody obejmują:
- Nakładki (relaksacyjne aparaty ortodontyczne) - są one wykonywane na podstawie wycisku pobranego z jamy ustnej pacjenta. Chronią one zęby przed nadmiernym ścieraniem podczas noszenia w nocy.
- odreagowanie stresu - Aby wyeliminować napięcie, warto wziąć prysznic, zaangażować się w aktywność fizyczną lub zrelaksować się w sposób, który sprawia nam przyjemność.
- wyrównanie zgryzu - wystające wypełnienia stomatologiczne mogą powodować bruksizm, a zęby nie będą prawidłowo na siebie nachodzić. Można to skorygować, odwiedzając specjalistę, który może naprawić korony, wypełnienia lub aparat ortodontyczny.
- leczenie bruksizmu toksyną botulinową - nowoczesny zabieg medycyny estetycznej.
Botoks na zgrzytanie zębami?
Botoks to substancja, która wykorzystywana jest w salonach kosmetycznych do leczenia zmarszczek. Tym razem jego dobroczynne działanie wykorzystano do wyeliminowania problemu bruksizmu na pół roku. Na czym polega zabieg? Botoks jest stosowany w zabiegach odmładzających do wstrzykiwania w mięśnie twarzy, które powodują głębokie zmarszczki. Wstrzykując toksynę botulinową w mięśnie, zmniejsza się ich aktywność. Ta sama sztuczka jest stosowana w leczeniu zgrzytania zębami. Zastrzyki z botoksu w mięśnie skroniowe zmniejszają ich siłę i zatrzymują problem. Rozwiązanie to stanowi uzupełnienie szyn w leczeniu bruksizmu.
Kto nie powinien poddawać się zabiegowi?
Niewielkiej grupie pacjentów zaleca się unikanie botoksu. Kobiety w ciąży lub przyjmujące aspirynę, antybiotyki lub leki przeciwzakrzepowe należą do osób, którym odradza się zabieg Botox. Zabieg jest również przeciwwskazany dla osób z grypą, zaburzeniami krzepnięcia krwi i zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.
Zgrzytanie zębami jest nie tylko nieprzyjemne dla ucha, ale także niezdrowe dla osób cierpiących na bruksizm. Nawet jeśli nieprawidłowo ustawiony zgryz nie wpływa na nasze poczucie estetyki, to i tak warto dbać o dobry zgryz.