Czy trzeba leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty w oczach i na skórze: Leczenie może złagodzić trądzik różowaty na skórze tego mężczyzny i w jego oczach.

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skóry, która może mieć również wpływ na oczy.

Jeśli trądzik różowaty pojawi się w oczach, ważne jest, aby go leczyć. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy ze wzrokiem. Widzenie może stać się niewyraźne. Jeśli w oczach rozwinie się ciężki trądzik różowaty, możesz stracić część wzroku. Wczesne wykrycie i leczenie problemów z oczami może zapobiec tym problemom.

Czy trądzik różowaty ma wpływ na Twoje oczy?

U ponad połowy osób cierpiących na trądzik różowaty w pewnym momencie pojawiają się problemy z oczami. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie trądzik różowaty, ważne jest, abyś zwracał uwagę na swoje oczy. Należy zwrócić uwagę na:

 • Spuchnięte, czerwone powieki (najczęstszy objaw)
 • Czerwone, przekrwione oczy
 • Zaczerwienienie i opuchliznę wokół oczu
 • Kruche powieki lub rzęsy
 • łzawienie (lub suchość oczu)
 • Uczucie, że masz coś w oku
 • Pieczenie
 • Swędzenie
 • Wrażliwość na światło

Czasami trądzik różowaty powoduje najpierw problemy z oczami - na długo przed pojawieniem się ich na skórze. W takim przypadku nie będziesz mieć zaczerwienienia ani innych objawów na twarzy. Będziesz mieć jeden lub więcej problemów z oczami wymienionych powyżej.

Jeśli uważasz, że trądzik różowaty ma wpływ na Twoje oczy, natychmiast umów się na wizytę u dermatologa.

Jak już wspomniano, leczenie problemów z oczami spowodowanych trądzikiem różowatym może zapobiec rozwojowi problemów ze wzrokiem.

Leczenie problemów z oczami może również zapobiec poważnej infekcji oka. Leczenie może również zapobiec uczuciu suchości i ziarnistości oczu.

Jeśli masz skorupy na powiekach i rzęsach lub opuchliznę wokół oczu, leczenie może złagodzić również te problemy.

Korzyści wynikające z leczenia trądziku różowatego na skórze

Jeśli trądzik różowaty dotyczy Twojej skóry, leczenie może pomóc Ci poczuć się lepiej. Leczenie skóry może:

 • Zapobiec pogorszeniu się trądziku różowatego
 • Pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo
 • Poprawić Twoją pewność siebie i jakość życia

Bez leczenia trądzik różowaty może stać się bardziej zauważalny. Na przykład, długotrwałe zaczerwienienie może przekształcić się w trwałe zaczerwienienie twarzy. Na policzkach mogą pojawić się pajączki. U niektórych osób pojawiają się wypryski przypominające trądzik.

Leczenie skóry może zapobiec tym problemom.

Leczenie trądziku różowatego może także poprawić Twoje zdrowie psychiczne. Wiele badań wykazało, że ciągłe zaczerwienienie, wypryski przypominające trądzik i inne objawy trądziku różowatego mogą obniżać poczucie własnej wartości. Ludzie często mówią, że czują się zakłopotani z powodu swojej skóry. Niektórzy mówią, że starają się unikać kontaktu z innymi ludźmi, ponieważ czują się zawstydzeni.

Jeśli trądzik różowaty utrzymuje się przez lata, u niektórych osób pojawia się depresja, lęk lub oba te stany. Naukowcy wielokrotnie stwierdzali, że w miarę jak trądzik różowaty słabnie, słabną również te uczucia.

Obawiasz się, że Twój trądzik różowaty nie jest na tyle poważny, by go leczyć?

Czasami ludzie zwlekają z wizytą u dermatologa, aż trądzik różowaty stanie się nie do zniesienia. Dermatolodzy zachęcają do umówienia się na wizytę na długo przed tym, zanim to nastąpi.

Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym łatwiej poradzisz sobie z trądzikiem różowatym.

Dodatkowe informacje

 • Rosacea: Oznaki i objawy
 • Jak zapobiegać zaostrzeniom trądziku różowatego?

Obraz wykorzystany za zgodą Journal of the American Academy of Dermatology. J Am Acad Dermatol 2004; 51:327-41.

Piśmiennictwo
Moustafa F, Lewallen RS, et. al. "The psychological impact of rosacea and the influence of current management options." J Am Acad Dermatol. 2014;71:973-80.

Pelle MT, Crawford GH, et. al. "Rosacea: II: Therapy." J Am Acad Dermatol. 2004;51:499-512.

Two AM, Wu W, et. al. "Rosacea Part II. Topical and systemic therapies in the treatment of rosacea." J Am Acad Dermatol. 2015;72:761-70.

Vieira AC, Mannis MJ. "Ocular rosacea: Common and commonly missed." J Am Acad Dermatol. 2013;69:S36-41.

O serwisie

Dermatologia estetyczna jest obecnie bardzo rozwinięta gałęzią medycyny. Dzięki różnorodnym zabiegom możemy korygować zmarszczki, blizny, pozbywać się rozstępów czy modelować owal twarzy. Poznaj z nami najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i ciesz się wymarzonym ciałem. 

Zespół Dermatolog Ranking

Galeria