Wyciskanie pryszczy: Dlaczego powinien to robić dermatolog

Zbyt często zdarza się, że ludzie pogarszają stan swojego trądziku poprzez wyciskanie pryszczy i innych wykwitów trądzikowych.

Jeśli masz pryszcza, którego właśnie chcesz wycisnąć, przestań! Najpierw przeczytaj to.

Samodzielne wyciskanie pryszczy może przynieść odwrotne skutki

Wyciskanie pryszczy i innych wykwitów trądzikowych może wydawać się tak proste, że każdy może to zrobić, ale jest w tym pewna sztuka. Aby tego uniknąć, potrzebna jest odpowiednia technika:

  • Trwałych blizn potrądzikowych
  • Bardziej zauważalnego trądziku
  • Bardziej bolesnego trądziku
  • Infekcji

Te niepożądane skutki uboczne są prawdopodobne, gdy wyciskasz pryszcze w domu. Jeśli wepchniesz część zawartości pryszcza głębiej w skórę, co często się zdarza, zwiększysz stan zapalny. Może to prowadzić do powstania bardziej widocznego trądziku. U niektórych osób pojawiają się blizny potrądzikowe i ból.

Jeśli samodzielnie wyrywasz pryszcze, narażasz się na ryzyko zakażenia bakteriami znajdującymi się na Twoich dłoniach.

Dermatolodzy wiedzą, jak bezpiecznie usuwać trądzik

Dermatolodzy stosują kilka różnych technik, aby fizycznie pozbyć się trądziku. Jedną z nich jest ekstrakcja trądziku, która polega na użyciu sterylnych narzędzi w celu pozbycia się zaskórników i wągrów.

Usuwanie trądziku jest zwykle proponowane, gdy inne metody leczenia trądziku nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. rzadko jest to metoda pierwszego wyboru, ponieważ wymaga czasu i może być kosztowna.

Jeśli jest wykonywana przez dermatologa, usuwanie trądziku jest bezpiecznym sposobem na pozbycie się zaskórników i wągrów.

Inna technika stosowana przez dermatologów pozwala im pozbyć się głębokich, bolesnych torbieli trądzikowych lub guzków. Aby to zrobić, dermatolog wstrzykuje w skazę kortykosteroid. Przyspiesza to gojenie i zmniejsza ryzyko powstawania blizn.

Zastrzyk jest odpowiedni do leczenia jednego, szczególnie bolesnego guzka lub torbieli trądzikowej. Nie można go jednak stosować do leczenia kilku wykwitów trądzikowych. Podanie zbyt dużej dawki kortykosteroidu może spowodować niepożądane skutki uboczne.

Tylko lekarz powinien wstrzykiwać kortykosteroid.

Aby usunąć duży pryszcz, bolesną torbiel trądzikową lub guzek, dermatolog może również zastosować procedurę zwaną nacinaniem i drenażem. Polega ona na otwarciu skazy za pomocą sterylnej igły lub ostrza chirurgicznego, a następnie usunięciu znajdujących się w niej elementów.

Ponieważ dermatolodzy stosują odpowiednią technikę, procedura ta może pomóc w opróżnieniu pryszcza, torbieli lub guzka.

Czego można się spodziewać po zabiegach usuwania trądziku

Podczas zabiegu usuwania trądziku dermatolog używa wysterylizowanego sprzętu do oczyszczania porów. Konieczne może być uprzednie złuszczenie skóry.

Zaskórniki i zaskórniki białe mogą powrócić, dlatego konieczne będzie przestrzeganie planu pielęgnacji skóry, aby zapobiec powstawaniu nowych wykwitów.

Zastrzyk kortykosteroidowy spłaszczy większość guzków trądzikowych lub cyst w ciągu 48 do 72 godzin.

Kluczem do oczyszczenia pryszcza za pomocą nacięcia i drenażu jest wykonanie tego zabiegu we właściwym czasie.

3 rzeczy, które mogą usprawnić oczyszczanie skóry z trądziku

Powyższe techniki nie są konieczne w przypadku każdej skazy. Trądzik często ustępuje po zastosowaniu leków na trądzik i odpowiedniej pielęgnacji skóry.

Kiedy czekasz na oczyszczenie skóry, kuszące może być wyciśnięcie dużego pryszcza lub zaskórnika. Może to opóźnić proces oczyszczania.

Oto trzy rzeczy, które mogą pomóc w szybszym uzyskaniu czystszej skóry.

  1. Trzymaj ręce z dala od twarzy. Dotykanie, dłubanie i wyciskanie może pogorszyć stan trądziku.
  2. Zmniejsz ból za pomocą lodu. Niektóre rodzaje trądziku mogą być bolesne, zwłaszcza guzki i cysty. Lód zmniejsza stan zapalny.
  3. Lecz trądzik. Wiele osób może pozbyć się trądziku dzięki leczeniu, które można kupić przez Internet lub w aptece. Leczenie wymaga czasu, aby przyniosło efekty. Jeśli nie widać rezultatów w ciągu 4-6 tygodni, w oczyszczeniu skóry może pomóc dermatolog.

Cierpliwość dziś, czystsza skóra jutro

Choć nadal może Cię kusić, by wyrwać pryszcza, znasz już korzyści płynące z zastosowania innego podejścia. A to może prowadzić do uzyskania czystszej skóry.


Zdjęcie: Thinkstock

References
Fulton JE, Acne Rx: Czym naprawdę jest trądzik i jak wyeliminować jego niszczycielskie skutki! Publikacja własna; 2001.

Zaenglein AL, Pathy AL, et al. "Guidelines of care for the management of acne vulgaris." J Am Acad Dermatol. 2016;74:945-73.

O serwisie

Dermatologia estetyczna jest obecnie bardzo rozwinięta gałęzią medycyny. Dzięki różnorodnym zabiegom możemy korygować zmarszczki, blizny, pozbywać się rozstępów czy modelować owal twarzy. Poznaj z nami najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i ciesz się wymarzonym ciałem. 

Zespół Dermatolog Ranking

Galeria