Jak walczyć z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty cechują objawy takie, jak zaczerwienienie, pajączki i krostki. Źródła tego schorzenia nie są w pełni znane; wiadomo jednak, że wywołują je m.in. zaburzenia hormonów i te naczyniowo-ruchowe; ważne są też (tak się przypuszcza) geny. Trądzikowi różowatemu bardzo silnie sprzyja jasna karnacja i skóra naczynkowa. 


Trądzik różowaty 


Trądzik różowaty (acne rosacea) to przewlekła zapalna choroba skóry twarzy. Występuje najczęściej u mieszkańców Północnej i Zachodniej Europy (głównie I i II fototyp skóry), także w Ameryce Północnej. Trądzik różowaty: zaczerwienienie, pajączki i łojotok. 

Możliwych przyczyn trądziku różowatego jest wiele:

 

  • promienie UV
  • łojotok/anormalny skład łoju
  • zaburzenia hormonów (choroby tarczycy, zaburzenia cyklu)
  • zakażenie mieszków włosowych Demodex folliculorum
  • zakażenia bakteryjne
  • wirus HPV
  • chory układ pokarmowy
  • zaburzenia trawienne, np. nietolerancja pokarmów
  • nadmierne stosowanie maści/kremów ze sterydami.

W gronie ekspertów upatruje się też często podłoża genetycznego owej uciążliwej choroby.
 

Trądzik różowaty - początki


Trądzik różowaty zaczyna się zazwyczaj w wieku dwudziestu–trzydziestu lat i objawia się wtedy przykrą tendencją do powstawania rumienia na twarzy. Rumień ten następnie się utrwala, dochodzą do tego także rozszerzone naczynka krwionośne ("pajączki"), po środku twarzy pojawiają się grudki i krostki wraz ze świądem i pieczeniem. W skrajnym stadium ma miejsce rozrost gruczołów łojowych, co może prowadzić nawet do zmian kształtu części twarzy, np. nosa. Pełny rozwój tej choroby przypada na wiek 40–50 lat.
Wyróżniamy cztery odmiany trądziku różowatego:
rumieniowo-teleangiektatyczna - rumień w środkowej części twarzy (nawracający, utrzymujący się >10 minut albo trwały), są widoczne rozszerzone naczynka (tak zwane pajączki - teleangiektazje)
grudkowo-krostkowa - stały rumień i obrzęk twarzy, kopulaste grudki rumieniowo-obrzękowe, krostki w centralnej części twarzy i małe guzki
guzowata - specyficzny stały rumień i obrzęk twarzy, grudki, krosty, guzy, pogrubienie i nierówna powierzchnia skóry. Zmiany te występują zwykle w okolicy nosa (rhinophyma), łuków jarzmowych, czoła, oczu, uszu
oczna - pieczenie, kłucie i świąd oczu, zapalenie spojówek, brzegów powiek i fotofobia
Choroba miewa okresy łagodzenia lub ustąpienia objawów i zaostrzeń; te wymagają ciągłego stosowania leków. Każde zaostrzenie oznacza tutaj postępujące uszkodzenie skóry i nasilenie objawów.

maść na trądzik różowaty


Trądzik różowaty - leczenie


Trądzik różowaty leczy się środkami poprawiającymi krążenie, jak i również przeciwzapalnymi, antybakteryjnymi, regenerującymi barierę naskórkową. Przy postaci guzowatej leczy się go chirurgicznie, elektrokoagulacją, dermabrazją, kriochirurgią lub laseroterapią (CO2). W razie postaci ocznej pomagają sztuczne łzy oraz glikokortykosteroidy miejscowe. Konieczna jest wówczas również stała opieka okulisty. 


Trądzik różowaty - kosmetyki


Przy trądziku różowatym ogromnie liczy się właściwa pielęgnacja, gdyż po kosmetykach nierzadko dochodzi niestety do podrażnień. Należy zatem szukać środków nawilżających, łagodzących i przeciwzapalnych, a zarazem tych niezatykających porów, pozbawionych alkoholu, bez żadnych składników zapachowych, ale też bez mięty, kamfory, mentolu czy olejków eterycznych. Podczas dnia nie obejdzie się również bez kremu z wysokim filtrem UV. Należy także w miarę możliwości unikać światła słonecznego. To samo tyczy się też wahań temperatur, ostrych przypraw i wszelkich innych bodźców potencjalnie drażniących.

O serwisie

Dermatologia estetyczna jest obecnie bardzo rozwinięta gałęzią medycyny. Dzięki różnorodnym zabiegom możemy korygować zmarszczki, blizny, pozbywać się rozstępów czy modelować owal twarzy. Poznaj z nami najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i ciesz się wymarzonym ciałem. 

Zespół Dermatolog Ranking

Galeria