Przyczyny i leczenie wypadania włosów

Proces codziennej utraty włosów jest całkowicie naturalny i wiąże się z odnową włosów. Przyjmuje się, że zdrowy człowiek codziennie traci około setki włosów.

Wypadanie włosów

Na całym świecie miliony osób cierpi z powodu wypadania włosów. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, podobnie jak istnieje wiele różnych metod leczenia tego problemu.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest odpowiednie zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów oraz poddanie się właściwej terapii. Aby postawić prawidłową diagnozę konieczne jest przeprowadzenia szczegółowych badań oraz konsultacja z lekarzem specjalistą. Lekarzami, którzy zajmują się leczeniem wypadania włosów są trycholog oraz dermatolog.

To, ile włosów dziennie tracimy, zależy w dużej mierze od czynników genetycznych. Są bowiem zarówno osoby, które tracą kilkanaście włosów dziennie, jak i takie, u których normą jest wypadanie ich większych ilości. O problemie można mówić, kiedy nagle zauważymy, że ilość włosów, które codziennie tracimy, znacząco się zwiększyła. Nie należy bagatelizować tego problemu i szybko zgłosić się na konsultację do lekarza, gdyż przyczyn takiego zjawiska może być wiele.

Wypadanie włosów – przyczyny:

 • Nadmierny stres
 • Przemęczenie organizmu
 • Brak snu i wypoczynku
 • Małe ilości czasu spędzane na świeżym powietrzu
 • Nieprawidłowa dieta, niedobory witamin i innych składników odżywczych
 • Choroby tarczycy
 • Niektóre leki
 • Przebycie choroby zakaźnej
 • Niewłaściwa pielęgnacja włosów
 • Zniszczenie włosów wskutek zabiegów fryzjerskich
 • Uwarunkowania genetyczne

Lekarz specjalista z pewnością właściwie rozpozna przyczynę nadmiernej utraty włosów oraz dobierze skuteczną terapię.

jak leczyć wypadanie włosów?

Wypadanie włosów – leczenie:

 • Leczenie przyczynowe – polega na leczeniu farmakologicznym, które hamuje zmiany hormonalne powodujące wypadanie włosów.
 • Leczenie objawowe – jego celem jest poprawa ukrwienia mieszków włosowych, usunięcie ewentualnego stanu zapalnego cebulki oraz pobudzenie procesów metabolicznych włosa; ten rodzaj leczenia stosowany jest, kiedy nie da się bezpośrednio ustalić przyczyny utraty włosów.

Jest wiele przyczyn, przez które nasze włosy wypadają. Z tego właśnie powodu istnieje także wiele metod leczenia tego schorzenia. Należy jak najszybciej podjąć leczenie, gdyż dzięki temu szansa na wyeliminowanie problemu się zwiększa.

Co na wypadanie włosów?

Przy nadmiernym wypadaniu włosów należy symulować porost nowych włosów oraz zahamować proces ich dalszego wypadania. W tym celu należy wmasowywać regularnie w skórę głowy produkty zawierające w swoim składzie aminokwasy, peptydy, keratynę, kolagen, enzymy, fitohormony, witaminy, minerały coraz minoksydyl. Skóra przed zastosowaniem tych preparatów powinna być dobrze oczyszczona za pomocą odpowiedniego szamponu oraz peelingu. Dobre efekty osiąga się także za pomocą regularnego masażu skóry głowy oraz mezoterapii mikroigłowej, którą można wykonywać nawet samodzielnie w domu. Można także zdecydować się na używanie szczotek i grzebieni emitujących światło laserowe, które stymulują porost nowych włosów i sprawiają, że rosną one zdrowsze i grubsze. Niezwykle ważna jest także systematyczność i wytrwałość w stosowaniu wybranej metody leczenia.

O serwisie

Dermatologia estetyczna jest obecnie bardzo rozwinięta gałęzią medycyny. Dzięki różnorodnym zabiegom możemy korygować zmarszczki, blizny, pozbywać się rozstępów czy modelować owal twarzy. Poznaj z nami najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i ciesz się wymarzonym ciałem. 

Zespół Dermatolog Ranking

Galeria