Wszyscy chcemy doskonale się prezentować, możliwie długo zachować młodość i zdrowy wygląd skóry. Nie jest to jednak możliwe na zawsze, aczkolwiek niektórymi zabiegami można przedłużyć okres młodości skóry, niejako spowalniając czas. Podobne właściwości posiada zabieg mezoterapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. PRP to inne określenie właśnie osocza bogatopłytkowego – autologiczny preparat, otrzymywany z własnej krwi pacjentki. Po prostu pobiera się od niej krew, która następnie zostaje odwirowana i uzyskiwane są zawarte w osoczu, aktywne trombocyty, które wpływają pozytywnie na skórę i liczne, zachodzące w niej procesy. Jest to zabieg szczególnie dedykowany osobom, które cierpią na różnego rodzaju alergie i z pewnych innych metod nie mogłyby korzystać.
Osocze bogatopłytkowe – efekty
Zabieg mezoterapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego jest polecany wszystkim osobom, które pragną by ich skóra prezentowała się wyraźnie lepiej. Zapewnia on młodość i witalność, większą gęstość i napięcie skóry, poprawę jej kolorytu, ale również przynosi on ze sobą takie korzyści jak:
- przyspieszone gojenie ran
- wygładzanie blizn (również tych po trądziku)
- usuwanie worków oraz cieni pod oczami
- poprawienie napięcia skóry powiek.
Zabieg wpływa zresztą nie tylko na skórę, ale również i na włosy, zapewniając im większą gęstość i szybsze odrastanie.
Osocze bogatopłytkowe – zabieg
Zabieg nie jest wcale trudny do przeprowadzenia, a wręcz bardzo prosty, jeśli tylko zabiera się do tego doświadczony specjalista. Jeśli chodzi o ilość krwi, którą należy pobrać, jest ona naprawdę minimalna – to ledwie 8-10 mililitrów. Pobiera się ją metodą próżniową, a następnie odwirowuje, żeby uzyskać osocze – po zagęszczeniu i dodaniu specjalnego odczynnika uzyskuje się zaś 4-6 mililitrów osocza bogatopłytkowego, ze specjalnie zaktywizowanymi płytkami, których zadaniem jest późniejsze wpływanie na namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, aktywizację mikrokrążenia, pobudzanie do produkcji kolagenu i tak dalej.
Osocze bogatopłytkowe - przeciwwskazania, powikłania
Każdy zabieg tego typu jest związany z możliwością wystąpienia pewnych działań niepożądanych – w tym jednak przypadku ryzyko jest naprawdę zminimalizowane, z uwagi na fakt, że do wykonania zabiegu wykorzystywane są elementy pochodzenia autologicznego. Właśnie dlatego mogą się na niego zgłaszać również alergicy, ponieważ ryzyko wystąpienia reakcji immunologicznej jest naprawdę niewielkie. Istnieją jednak oczywiście pewne przeciwwskazania, do których można zaliczyć choroby krwi, nowotwory, ciążę i okres karmienia piersią oraz przyjmowanie leków, które rozrzedzają krew, a do których należy między innymi popularna aspiryna.
Osocze bogatopłytkowe - po zabiegu
Po każdym zabiegu tego typu należy pewnych rzeczy unikać, a z pewnymi bezapelacyjnie się powstrzymywać – w przypadku zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego nie jest wcale inaczej. Wśród zaleceń można wyróżnić między innymi unikanie:
- wszelkich ekspozycji słonecznych
- basenu, sauny i siłowni (przynajmniej przez 24 godziny)
- preparatów zawierających wysokie stężenie składników i kwasów.
Osocze bogatopłytkowe – rezultaty
Pierwsze efekty przeprowadzonego zabiegu widoczne są po upłynięciu około 14 dni – cały jednak czas skóra podlega regeneracji. Jeśli chodzi zaś o uzyskane przy jego pomocy efekty, mogą one utrzymywać się przez okres od 6 do nawet 12 miesięcy – zależy to od wielu czynników, ale przede wszystkim od stylu życia jaki ktoś prowadzi. Jeśli zaś chodzi o poprawę wyglądu włosów, już po 2 zabiegach są one wyraźnie ładniejsze i bardziej gęste.