Kwas hialuronowy - właściwości, zastosowanie, efekty uboczne

Kwas hialuronowy jest substancją, która jest naturalnie obecna w organizmie człowieka. Występuje w najwyższych stężeniach w płynach w oczach i stawach. Kwas hialuronowy stosowany w medycynie estetycznej jest pozyskiwany z grzebieni koguta lub wytwarzany przez bakterie w laboratorium.
 
FDA zatwierdziła stosowanie kwasu hialuronowego podczas niektórych operacji oczu, w tym usuwania zaćmy, przeszczepiania rogówki, naprawy odłączonej siatkówki i innych urazów oczu. Jest on wstrzykiwany do oka podczas zabiegu, aby pomóc w zastąpieniu naturalnych płynów. FDA zatwierdziła również stosowanie kwasu hialuronowego do wstrzykiwania w kolano dla pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych.
 
Ludzie używają kwasu hialuronowego do różnych schorzeń stawów, infekcji dróg moczowych (UTIs), refluksu kwasowego, suchych oczu, bólu pochwy, starzenia się i wielu innych warunków, ale nie ma dobrych dowodów naukowych na poparcie tych zastosowań.
 

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy działa jak poduszka i smar w stawach i innych tkankach. Ponadto może to mieć wpływ na sposób, w jaki organizm reaguje na urazy.
 

Wykorzystanie i skuteczność kwasu hialuronowego

Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego do oka jest skuteczne, gdy jest on stosowany podczas operacji zaćmy przez chirurga ocznego.
Obrzęk (zapalenie) i obrzęk wewnątrz jamy ustnej (zapalenie błony śluzowej jamy ustnej). Kwas hialuronowy jest skuteczny w leczeniu odleżyn w jamie ustnej, gdy jest stosowany jako żel lub jako płyn do płukania.
 
Prawdopodobnie skuteczne w przypadku
 
Starzejąca się skóra. Niektóre badania pokazują, że wstrzyknięcie specyficznego produktu z kwasem hialuronowym (Juvéderm Ultra Plus, Allergan) do zmarszczek twarzy może zredukować zmarszczki do jednego roku. Również przyjmowanie produktu zawierającego kwas hialuronowy i inne składniki (GliSODin Skin Nutrients Advanced Anti-Aging Formula) przez usta wydaje się zmniejszać zmarszczki i uszkodzenia spowodowane słońcem, gdy jest stosowany przez 3 miesiące.
 
Suche oczy. Większość badań pokazuje, że stosowanie kropli do oczu zawierających kwas hialuronowy do 8 razy dziennie pomaga złagodzić objawy suchego oka.
Osteoarthritis. Kwas hialuronowy może być wstrzykiwany do stawu przez pracownika służby zdrowia w celu zmniejszenia bólu i sztywności stawów. Kwas hialuronowy jest zatwierdzony przez FDA dla tego warunku. Ale nie wszyscy ludzie zdają się odnosić korzyści z tego leczenia. Ponadto każda poprawa jest zazwyczaj krótkotrwała. Posiadanie kwasu hialuronowego wstrzykiwanego do stawu nie jest zalecane dla większości osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, ale może być omówione z lekarzem. Niektóre wczesne badania wykazują, że przyjmowanie kwasu hialuronowego doustnie może zmniejszyć ból u niektórych osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Ale nie wszystkie badania się zgadzają.
 
medycyna estetyczna
 
Niewystarczające Dowody na to, że
Stopy bolą ludzi z cukrzycą. Badania wykazują, że stosowanie produktów zawierających kwas hialuronowy i inne składniki pomaga leczyć wrzód stopy cukrzycowej w porównaniu z regularnym leczeniem. Nie wiadomo, czy ta korzyść wynika z działania kwasu hialuronowego lub innych składników.
 
Uraz oka. Niektóre badania sugerują, że kwas hialuronowy może być wstrzykiwany do oka w celu leczenia oderwanej siatkówki lub innych urazów oczu.
Trwała zgaga. W połączeniu z konwencjonalnymi metodami leczenia, takimi jak leki zobojętniające, syrop zawierający kwas hialuronowy i siarczan chondroityny może zmniejszyć nasilenie objawów refluksu kwasowego.
Ból stawów. Badania wykazują, że przyjmowanie konkretnego produktu (Instaflex Joint Support, Direct Digital) zawierającego kwas hialuronowy i inne składniki może zmniejszyć ból stawów. Ale ten produkt nie wydaje się poprawiać sztywności i funkcjonalności stawów.
 
Zakażenie ucha (zapalenie ucha środkowego). Wczesne badania wykazują, że stosowanie produktu do mycia nosa zawierającego kwas hialuronowy może pomóc w zapobieganiu infekcjom uszu u dzieci z przewlekłymi infekcjami uszu.
Obrzęk (zapalenie) jamy nosowej i zatok (zapalenie nosa i zatok). Wczesne badania sugerują, że stosowanie płukania nosa zawierającego kwas hialuronowy pomaga w leczeniu objawów infekcji zatok u osób, które również przyjmują antybiotyki i sterydy.
 
Zakażenia nerek, pęcherza moczowego lub cewki moczowej (zakażenia dróg moczowych lub UTI). Badania pokazują, że wstrzykiwanie kwasu hialuronowego z siarczanem chondroityny bezpośrednio do pęcherza moczowego może zmniejszyć liczbę UTI u kobiet z częstymi UTIs. Niektóre badania sugerują również, że biorąc kwasu hialuronowego przez usta z innymi składnikami, a także przy użyciu pochwy żel zawierający estrogeny, pomaga zapobiec UTIs u kobiet z powtarzającymi się UTIs.
 
Przerzedzenie tkanki pochwy (zanik pochwy). Po menopauzie tkanka pochwy staje się cieńsza. Wczesne badania sugerują, że zastosowanie roztworu zawierającego kwas hialuronowy do pochwy pomaga zmniejszyć spalanie, swędzenie i bolesny stosunek u kobiet z przerzedzeniem tkanki pochwy.
 
Leczenie ran. Wczesne badania pokazują, że stosowanie kwasu hialuronowego na skórę może być pomocne w leczeniu oparzeń i ran skórnych.
Potrzebujemy więcej dowodów, aby ocenić skuteczność kwasu hialuronowego w tych zastosowaniach.
 
wykorzystanie kwasu hialuronowego
 
Efekty uboczne i bezpieczeństwo
 
Kwas hialuronowy to BEZPIECZEŃSTWO, gdy jest przyjmowany doustnie, aplikowany na skórę lub oczy, lub podawany w formie zastrzyku, odpowiednio. Kwas hialuronowy może powodować zaczerwienienie i bolesność po wstrzyknięciu go do stawu. Rzadko może powodować reakcje alergiczne. Kwas hialuronowy może zwiększyć ciśnienie w oku po wstrzyknięciu go do oka. Ale to zazwyczaj rozwiązuje się w ciągu 48 do 72 godzin.
Specjalne środki ostrożności i ostrzeżenia:
 
Ciąża: Kwas hialuronowy jest POSSIBLY SAFE podawany w formie zastrzyku w czasie ciąży. Jednak nie wiadomo wystarczająco dużo na temat bezpieczeństwa kwasu hialuronowego przyjmowanego doustnie lub stosowanego na skórę w czasie ciąży. Pozostań po bezpiecznej stronie i unikaj używania.
 
Karmienie piersią: Kwas hialuronowy jest POSSIBLY SAFE podawany w formie zastrzyku podczas karmienia piersią. Naukowcy nie wiedzą, czy wpływa to na mleko matki i jaki wpływ może mieć to na niemowlęta. Nie ma wystarczająco wiarygodnych informacji na temat bezpieczeństwa stosowania kwasu hialuronowego doustnie lub stosowania go na skórę w przypadku karmienia piersią. Pozostań po bezpiecznej stronie i unikaj używania.
 
Dozowanie
 
W badaniach naukowych zbadano następujące dawki:
 
Dla starzejącej się skóry: Specjalny produkt (GliSODin Skin Nutrients Advanced Anti-Aging Formula, Isocell North America Inc.) zawierający olej krylowy, olej z rokitnika, ekstrakt z fasoli kakaowej i kwas hialuronowy jest stosowany codziennie od 90 dni.
 
Na osteoarthritis: Specyficzny produkt (Oralvisc, Bioibérica) 80 mg jest stosowany codziennie od 3 miesięcy.
 
STOSOWANE NA SKÓRĘ:
Dla suchych oczu: Krople do oczu (Hyalistil, Hyalein, New Hyaluni, Hyaluni, Visaid) zawierające 0,1% do 0,3% kwasu hialuronowego były stosowane 3-8 razy dziennie.
W przypadku obrzęku (zapalenia) i owrzodzeń wewnątrz jamy ustnej (zapalenie błony śluzowej jamy ustnej): Kwas hialuronowy (Gelclair, Helsinn Healthcare SA) można mieszać z wodą i stosować jako płyn do płukania jamy ustnej.
 
PRZEZ INIEKCJĘ:
Dla starzejącej się skóry: Pracownicy służby zdrowia mogą wstrzykiwać produkt z kwasem hialuronowym (Juvéderm Ultra Plus, Allergan) do zmarszczek skóry.
W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów: świadczeniodawcy mogą wstrzykiwać kwas hialuronowy do stawu.

O serwisie

Dermatologia estetyczna jest obecnie bardzo rozwinięta gałęzią medycyny. Dzięki różnorodnym zabiegom możemy korygować zmarszczki, blizny, pozbywać się rozstępów czy modelować owal twarzy. Poznaj z nami najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i ciesz się wymarzonym ciałem. 

Zespół Dermatolog Ranking

Galeria