Karboksyterapia to zabieg nowoczesny i nowatorski, który polega na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla – jak można go w skrócie opisać. Zresztą, może on służyć również do innych, leczniczych zabiegów – posiada szereg zdrowotnych właściwości. Terapia dwutlenkiem węgla po raz pierwszy została zastosowana jeszcze w latach 30’ ubiegłego wieku – i od tego czasu stale jest unowocześniana. W miarę upływu czasu zauważono również, że dwutlenek węgla posiada doskonały wpływ na skórę, a zatem może być wykorzystany w zabiegach medycyny estetycznej. Czym dokładnie jest karboksyterapia i co warto o niej wiedzieć?
Karboksyterapia - co to jest?
Karobksyterapia oznacza skórne lub podskórne podawanie dwutlenku węgla do organizmu, a zabieg ten jest wykonywany przy pomocy małej igły, którą wykonuje się wstrzyknięcia. Jest to skuteczna, bezbolesna metoda – i bardzo bezpieczna, bo przecież dwutlenek węgla występuje naturalnie w ciele człowieka. W miejscu, w którym jest go zbyt dużo, następują procesy mające na celu dotlenienie – dzięki temu polepsza się między innymi funkcjonowanie naczyń krwionośnych, a nawet pojawienia się tych nowych. Przyczynia się to również między innymi do rozpadu tkanki tłuszczowej.
Karboksyterapia – efekty
Efekty zabiegu karboksyterapii zależne są od ich ilości. W niektórych przypadkach wystarczą tylko 2 zabiegi, a czasem należałoby ich wykonać nawet ze 20. Średnia to jednak 6-10 zabiegów, przeprowadzanych 1 lub 2 razy w tygodniu, przy czym każdy zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Im więcej zabiegów, tym lepszy oczywiście można uzyskać efekt. Istotne są jednak również przyrządy używane do wykonywania zabiegu – przede wszystkim wielkość przepływu dwutlenku węgla w urządzeniu musi być nie mniejsza niż 100 cc/min.
Karboksyterapia – działanie
Karboksyterapia działa w organizmie człowieka na naprawdę wiele sposobów. Warto wiedzieć, że prowadzi do poprawy wyglądu skóry poprzez jej wygładzenie, pozbycie się tkanki tłuszczowej w danym miejscu, a nawet redukcję cellulitu. Skóra jest ujędrniona, rozświetlona, a owłosienie odnowione. Krew lepiej przepływa, a dane miejsce w ciele jest wyraźnie lepiej dotlenione.
Karboksyterapia – wskazania
Kiedy można wykonywać zabieg karboksyterapii? Wskazania to między innymi rozstępy, zmarszczki, cellulit, problemy związane ze skórą głowy (w tym na przykład łupież), ale też nadmiar tkanki tłuszczowej. Warto wiedzieć, że karboksyterapię można stosować również i wówczas, gdy występują zaburzenia erekcji czy zaburzenia funkcji pochwy.
Karboksyterapia – przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu, tak i w przypadku karboksyterapii występują pewne przeciwwskazania. Kiedy nie powinniśmy się na nią zgłaszać? Wśród zakazów jest między innymi astma i inne zaburzenia oddechowe, okres ciąży i karmienia piersią, ciężkie zaburzenia naczyniowe czy stany po operacji, udarze, zawale, ale również niewyrównane ciśnienie i chorowanie na nowotwór.
Karboksyterapia - na twarz i nie tylko
Być może niektórzy odnieśli wrażenie, że zabieg karboksyterapii przeznaczony jest do stosowania na twarz. Może być on jednak stosowany również na brzuch, uda, pośladki, ramiona, szyję, dekolt czy na skórę głowy. Na zabieg można wybrać się do gabinetu medycyny estetycznej, albo do salonu kosmetycznego. Zawsze trzeba jednak sprawdzić, czy posiadają one dobry sprzęt i czy personel jest przeszkolony oraz doświadczony w wykonywaniu tego typu zabiegów.