Alkohol i jego wpływ na skórę

Jak alkohol wpływa na skórę?

Dla większości z nas w świątecznych porach roku i w weekendy chodzi o miłość, śmiech i niegrzeczny napiwek lub dwa.

Łatwo jest zbytnio rozkoszować się napojami alkoholowymi, jednak zbyt duże ich spożycie może mieć negatywny wpływ na skórę.

Wszyscy od czasu do czasu jesteśmy zwolennikami napojów alkoholowych, a rano wszyscy doświadczyliśmy suchości w ustach i bólu głowy. Te efekty są najbardziej oczywistymi oznakami, że alkohol się odwadnia, ale odwodnienie ma również wpływ na skórę.

Regularne, intensywne picie może mieć bardziej trwały, szkodliwy wpływ na skórę i ogólny stan zdrowia. Jeśli jesteś odwodniony zbyt często, starzejesz się szybciej i rozwijasz linie i zmarszczki. To również sprawi, że Twoja skóra będzie wyglądać na matową i pozbawioną życia.

Oprócz efektu odwodnienia, jaki ma alkohol, niektóre napoje zawierają również składniki, które mogą uszkodzić Twoją skórę. Napoje alkoholowe zawierają toksyny, które z czasem mogą uszkodzić wątrobę. W poważnych przypadkach może to prowadzić do śmiercionośnych uszkodzeń wątroby, ale nawet przy regularnym podawaniu niewielkich ilości alkoholu do organizmu może to doprowadzić do tego, że skóra będzie wyglądać ciastowato i będzie miała większe pory. Organizm pozbawiony jest również ważnych składników odżywczych, w tym tych, które są potrzebne zdrowej skórze, gdy spożywamy regularne ilości alkoholu.

Jeśli regularnie pijesz zbyt dużo, brak białka i witamin, które dostają się do skóry, spowoduje jej starzenie się.

Z czasem intensywne picie może spowodować trwałe uszkodzenie skóry, a jednym z najczęstszych, zauważalnych efektów, jakie może mieć, jest to, że może przyczynić się do powstania trądziku różowatego. Należy jednak pamiętać, że alkohol nie jest jedyną przyczyną rosacei. Może on również powodować przedwczesne starzenie się wielu napojów alkoholowych zawierających kongenery i uważa się, że przyspieszają one proces starzenia. Przeładowane słodkie napoje alkoholowe mogą powodować uszkodzenia komórek szybciej niż same w sobie, co prowadzi do utraty elastyczności skóry, a w rezultacie do powstania zmarszczek, które pojawiają się wcześniej niż byśmy tego chcieli.

Istnieją dowody na to, że czerwone wino może pogarszać stan skóry. W jednym z badań 76% osób, które cierpią na trądzik różowaty, stwierdziło, że picie czerwonego wina spowodowało, że stan ten się zaostrzył. Czerwone wino może również powodować wzrost uwalniania histaminy do organizmu, co może powodować poważne zaczerwienienia.

Innym efektem ubocznym alkoholu jest to, że zakłóca on cykl REM snu i prowadzi do opuchniętych oczu i cieni pod oczami, powszechnie uważa się również, że cellulit jest pogłębiany przez toksyny i jak stwierdzono wcześniej alkohol zawiera toksyny.

O serwisie

Dermatologia estetyczna jest obecnie bardzo rozwinięta gałęzią medycyny. Dzięki różnorodnym zabiegom możemy korygować zmarszczki, blizny, pozbywać się rozstępów czy modelować owal twarzy. Poznaj z nami najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i ciesz się wymarzonym ciałem. 

Zespół Dermatolog Ranking

Galeria