Rozstępy - jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Pojawiły się rozstępy? Nieważne, czy zrobiły to na udach, brzuchu, piersiach, pośladkach - ich eliminacja zależy od rozległości i zaawansowania tych pręgów. Poznaj metody i wybierz najskuteczniejszą w Twojej sytuacji.

Rozstępy

Kiedy dojrzewamy, rośniemy najszybciej. Organizm się rozwija, masa ciała rośnie – a skóra? Bywa, że nie nadąża z produkcją kolagenu. Tak oto pękające włókna tworzą poprzeczne, różowe linie, czyli rozstępy.

Dlaczego tworzą się one u kobiet?

Rozstępy nie są groźne – teoretycznie, bo często sprawiają nam spore kłopoty: przez te na udach wstydzimy się chodzić np. w mini-szortach, jeśli są na pośladkach, to odpada basen. Młode mamy borykają się z defektami na brzuchu, piersiach.

Problem w walce z rozstępami jest taki, że spostrzegamy je za późno. Trudno spostrzec moment, gdy rozstępy "startują". Jedyną oznaką ich powstawania jest delikatne swędzenie i pieczenie skóry w rejonach, w których włókna kolagenowe są zbytnio obciążone. W szybkim tempie, na jednolitej skórze robią się różowe pręgi. W tej fazie, zmniejszenie złych skutków estetycznych zapewnią dobre kremy na rozstępy.


Rozstępy - przyczyny


Najczęstsze przyczyny pojawiania się rozstępów to ciąża, leki antykoncepcyjne i hormonalne, intensywny trening na siłowni, przytycie oraz przeciwnie - nagły spadek masy ciała. 


Rozstepy - jak się ich pozbyć?


Niewielkie rozstępy zadowolą się domowymi sposobami. Na dobry start, zadbaj o uelastycznienie skóry – sama możesz przygotować kosmetyk nawilżający skórę, choćby z oliwy z oliwek i miąższu aloesowego. Aby wyeliminować nadmiar suchego naskórka, wykonaj peeling całego ciała. Bardzo przyjemny będzie samodzielnie przygotowany peeling cukrowy z mlekiem oraz oliwą.

Optymalną metodą rozjaśniającą rozstępy jest także maseczka witaminowo-cytrynowa. Oliwę zmikisuj z łyżeczką płynnej witaminy E i sokiem cytrynowym. Nakładaj tę maseczkę na skórę 2 razy tygodniowo, a szybko ujrzysz efekty.


jak usunąć rozstępy?

Rozstępy na piersiach, udach, pośladkach i burzchu


Wiemy już, że źródła zewnętrzne rozstępów mogą być rozmaite. Jednak niezależnie od części ciała, które padły ich ofiarą, rozstępy zawsze powstają w rezultacie rozrywania przeciążonych włókien kolagenowych. Najpopularniejszą i najbardziej dostępną metodą są tutaj kremy na rozstępy.

Kolagen na rozstępy

Najefektywniejsze są te, które zawierają kolagen. Pamiętaj - samo nakładanie kremu może nie być wystarczające. By prędko zauważyć efekt, wklepuj i wcieraj środek w skórę, by stymulować ją do wchłaniania aktywnych substancji.

Skuteczne metody usuwania rozstępów

Ostatnia faza powstawania rozstępów to zabliźnianie. Proces ten często mylony jest z gojeniem i zanikaniem rozstępów. Niestety, one nie znikają - można je najwyżej wygładzić, rozjaśnić, lecz przy bliższym przyjrzeniu się, zawsze będą widoczne. Gdy pręgi są już białe lub cieliste, kremy nie zdziałają już tutaj nic. 


Laserowe usuwanie rozstępów
 

Pomocą służą zabiegi kosmetyczne, jak np. dermabrazja czy mezoterapia. Przy większych rozstępach, zalecane są metody inwazyjne: laseroterapia i peelingi chemiczne z kwasem glikolowym lub TCA.

O serwisie

Dermatologia estetyczna jest obecnie bardzo rozwinięta gałęzią medycyny. Dzięki różnorodnym zabiegom możemy korygować zmarszczki, blizny, pozbywać się rozstępów czy modelować owal twarzy. Poznaj z nami najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i ciesz się wymarzonym ciałem. 

Zespół Dermatolog Ranking

Galeria