Skóra dojrzała

Z wiekiem zmiany na skórze stają się widoczne i odczuwalne.

Nie da się uniknąć zmian skórnych związanych z naturalnym procesem starzenia się. Istnieją jednak zmiany skórne, którym można zapobiegać. Istnieją nawet choroby, takie jak rak skóry, które wymagają opieki medycznej. Twój dermatolog może być partnerem, który pomoże Ci utrzymać skórę w zdrowiu i jak najlepszym wyglądzie w miarę jej starzenia się.

Choroby skóry związane z wiekiem, niezależnie od tego, czy stanowią zagrożenie dla zdrowia, czy są po prostu nieestetyczne, mogą być ocenione i w razie potrzeby leczone przez dermatologa.

CO POWODUJE POWSTAWANIE ZMARSZCZEK?

Zmarszczki to jedna z najczęstszych zmian skórnych, które pojawiają się wraz z wiekiem. Włókna znajdujące się pod skórą, które zapewniają jej strukturę - kolagen i elastyna - z wiekiem zaczynają słabnąć. Skóra traci również tłuszcz, który zapewnia jej pulchny, gładki wygląd w młodszym wieku. Ta utrata struktury i znajdującej się pod skórą tkanki tłuszczowej powoduje fałdowanie się skóry i powstawanie zmarszczek.

Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) - pochodzące ze słońca lub opalania w pomieszczeniach - jest główną przyczyną powstawania zmarszczek i innych typowych chorób skóry związanych z wiekiem. To, jak bardzo skóra staje się pomarszczona, zależy w dużej mierze od tego, na ile promieni UV była narażona w ciągu całego życia. Do powstawania zmarszczek mogą się także przyczynić geny rodzinne i palenie papierosów.

JAK MOGĘ ZAPOBIEC USZKODZENIOM SKÓRY SPOWODOWANYM PRZEZ SŁOŃCE?

Najnowsze badania wykazały, że codzienne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym znacznie spowalnia proces starzenia się skóry u mężczyzn i kobiet w średnim wieku. Nawet u osób z poważnymi uszkodzeniami skóry spowodowanymi działaniem słońca, codzienne stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym przyniosło poprawę stanu skóry.

Codziennie stosuj wodoodporny krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania (chroni przed promieniami UVA i UVB) i faktorem SPF (Sun Protection Factor) 30 lub wyższym. Szukaj cienia między godziną 10 a 14, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze. Podczas przebywania na słońcu należy nosić odzież ochronną, w tym kapelusz z szerokim rondem, okulary przeciwsłoneczne, koszulę i spodnie z długimi rękawami. Nakładaj ponownie krem z filtrem co 2 godziny podczas przebywania na słońcu (lub co 80 minut, jeśli przebywasz w wodzie).

CO JESZCZE ZALECAJĄ DERMATOLODZY, ABY ZMNIEJSZYĆ WIDOCZNOŚĆ STARZEJĄCEJ SIĘ SKÓRY?

Oprócz ochrony przeciwsłonecznej, porozmawiaj ze swoim dermatologiem o najlepszych metodach leczenia. Żaden produkt ani zabieg nie jest w stanie zwalczyć wszystkich oznak starzenia się skóry. Skoncentruj się na jednym lub dwóch problemach skórnych, które najbardziej Ci przeszkadzają.

Szukaj produktów dostępnych bez recepty, które zawierają następujące składniki przeciwstarzeniowe:

  • Retinoidy (stymulują produkcję kolagenu)
    • Na receptę dostępny jest retinoid, tretinoina, który został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków do stosowania w przypadku starzenia się skóry.
  • Antyoksydanty (zapobiegają uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki)
    • witamina C, witamina E, idebenon, kwas ferulowy, floretyna, koenzym Q10
  • Hydroksykwasy (złuszczają martwe lub uszkodzone komórki skóry)
    • AHA (alfa hydroksykwasy)
    • BHA (Beta Hydroksykwasy)
  • Peptydy, czynniki wzrostu i wyciągi z komórek macierzystych (wspomagają obrót starzejących się komórek skóry).

Dermatolodzy oferują także wiele różnych zabiegów dostępnych w ich gabinetach. Twój dermatolog może omówić odpowiednie dla Ciebie zabiegi odmładzające w zależności od wieku, stanu zdrowia, rodzaju skóry i stopnia uszkodzenia skóry przez promieniowanie UV. Niektóre przykłady zabiegów mogą obejmować:

- Wypełniacze tkanek miękkich

  • Zastrzyki, które mogą zmniejszyć widoczność fałdów i zagłębień spowodowanych starzeniem się skóry i utratą objętości oraz

- Toksyna botulinowa

  • Zastrzyki, które mogą zmniejszyć widoczność linii i zmarszczek spowodowanych przez mięśnie mimiczne, zwłaszcza na czole, między brwiami i wokół oczu.

- Peelingi chemiczne

  • Roztwór chemiczny, który usuwa zewnętrzne warstwy skóry, aby pobudzić wzrost nowych, poprawiając koloryt skóry, jej strukturę oraz drobne linie i zmarszczki.

- Odmładzanie laserem i światłem

  • Lasery mogą leczyć nierównomierny koloryt i fakturę skóry, niwelować zmiany pigmentowe, napinać skórę, zmniejszać widoczność popękanych naczyń krwionośnych oraz usuwać niepożądane zmiany.
  • Technologia świetlna może leczyć przebarwienia skóry, zmarszczki i poprawiać wygląd skóry.

DLACZEGO MOJA SKÓRA JEST TAKA SUCHA?

Z wiekiem nasza skóra staje się bardziej sucha. Może to powodować łuszczenie się i swędzenie skóry, zwłaszcza w zimnym, suchym i wietrznym klimacie.

Dojrzała skóra staje się również bardziej wrażliwa, zwłaszcza na wełnę, detergenty, wybielacze i mydła.

Jeśli Twoja skóra jest lekko przesuszona, powinnaś codziennie stosować krem nawilżający. Najlepiej stosować go zaraz po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze wilgotna. Szukaj kremów lub maści nawilżających zawierających składniki takie jak petrolatum, mocznik lub mleczan amonu. Składniki te pomagają skórze zatrzymać wodę i zmniejszają łuszczenie się skóry.

Suchą skórę można również złagodzić, biorąc krótkie prysznice i kąpiele (5-10 minut), używając ciepłej, a nie gorącej wody oraz łagodnych, bezzapachowych mydeł i środków czyszczących.

Jeśli nadmierne swędzenie spowodowane suchością skóry powoduje brak snu i zmęczenie, należy skonsultować się z dermatologiem. Swędzenie może być także objawem choroby wewnętrznej, a silnie łuszcząca się i popękana skóra może być oznaką poważniejszej choroby skóry, takiej jak łuszczyca lub zapalenie skóry.

JAKIE CHOROBY I SCHORZENIA SKÓRY SĄ POWSZECHNE W MIARĘ STARZENIA SIĘ?

Jeśli nie zaznaczono inaczej, większość z tych chorób skóry nie wymaga leczenia. Jeśli przeszkadza Ci wygląd schorzenia skóry, porozmawiaj z dermatologiem o możliwościach leczenia. Zabiegi mogą być traktowane jako kosmetyczne i mogą nie być objęte ubezpieczeniem.

Plamy starcze

Plamy starcze

  • Płaskie, brązowe plamy na twarzy, dłoniach, plecach i stopach, powstałe w wyniku ekspozycji na słońce.
  • Mogą wyglądać jak czerniak, najbardziej śmiertelna forma raka skóry. Poproś dermatologa o zbadanie
  • Dostępne bez recepty kremy "zmatowiające" nie zlikwidują ani nie zmniejszą widoczności plam starczych

Zrogowacenia aktyniczne

Zrogowacenia aktyniczne

  • Czerwone lub brązowe łuszczące się plamy, które są rozrostami przedrakowymi.
  • Leczenie: Jeśli zostaną wykryte wcześnie, dermatolog może je usunąć poprzez zamrożenie ciekłym azotem (kriochirurgia), zastosowanie peelingu chemicznego, wyskrobanie (łyżeczkowanie), zastosowanie kremu z chemioterapią lub resurfacing laserowy. W przypadku późnego wykrycia, rogowacenie aktyniczne może przekształcić się w raka kolczystokomórkowego, rodzaj raka skóry

Rak skóry

Chociaż ryzyko zachorowania na raka skóry wzrasta wraz z wiekiem, rak skóry może wystąpić w każdym wieku. Jeśli zauważysz, że coś na skórze swędzi, zmienia się lub krwawi, natychmiast zgłoś się do dermatologa.

- Rak podstawnokomórkowy

  • Najczęstsza postać raka skóry
  • Mały, czerwony, błyszczący guzek lub czerwona, krwawiąca plamka na głowie, twarzy, nosie, szyi lub klatce piersiowej
  • Częściej występuje u starszych osób o jasnej karnacji, blond lub rudych włosach i niebieskich lub zielonych oczach.
  • Rośnie powoli i rzadko rozprzestrzenia się na inne części ciała. Nieleczone, te nowotwory skóry mogą rozrastać się szeroko i głęboko, niszcząc tkankę skórną i

- Rak kolczystokomórkowy

  • Szorstka, łuszcząca się rana, która nie goi się lub goi się i powraca na częściach ciała narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak brzegi ucha, twarz, wargi lub tylna strona nosa.
  • Nieleczone, te nowotwory skóry mogą niszczyć normalne tkanki, a czasem rozprzestrzeniać się na węzły chłonne i organy wewnętrzne.

- Czerniak

  • Najgroźniejsza forma raka skóry
  • Najczęściej pojawia się jako ciemnobrązowa lub czarna narośl na skórze przypominająca pieprzyk, o nierównych granicach
  • Pojawia się w górnej części pleców u mężczyzn i kobiet, na klatce piersiowej i brzuchu u mężczyzn oraz w dolnej części nóg u kobiet.
  • U osób kolorowych od 30 do 40% czerniaków występuje na spodzie stopy.

- Leczenie raka skóry

  • Wcześnie wykryty rak skóry jest wysoce skuteczny.
  • Aby ustalić najlepszy sposób leczenia, dermatolog weźmie pod uwagę rodzaj raka skóry, jego wielkość i umiejscowienie oraz stan zdrowia pacjenta.
  • Leczenie może obejmować usunięcie chirurgiczne, w tym wycięcie, chirurgię Mohsa lub łyżeczkowanie i elektrodeskrobię (skrobanie i przypalanie).
  • Jeśli zabieg chirurgiczny nie wchodzi w grę, inne metody leczenia mogą obejmować immunoterapię, kriochirurgię, chemioterapię, terapię fotodynamiczną lub

Czerniak

Zrogowacenia łojotokowe

  • Nienowotworowe, opalone, brązowe lub czarne, wypukłe plamy o wyglądzie brodawki.

Gontówka/opryszczka zoster

  • Wczesne objawy to ból lub pieczenie w jednej części ciała, ból głowy i zmęczenie.
  • Bolesne u osób starszych, ponieważ wirus atakuje korzeń nerwowy i podąża wzdłuż przebiegu tego nerwu, powodując powstawanie linii bolesnych pęcherzy na skórze.
  • Zazwyczaj dotyka jednej strony ciała i trwa kilka dni.
  • Leczenie: Jak najszybciej zgłoś się do dermatologa, jeśli podejrzewasz, że masz chorobę. Leczenie jest najskuteczniejsze, jeśli rozpoczniesz je w ciągu 3 dni od wystąpienia objawów. Dostępna jest również szczepionka zapobiegawcza.

Opryszczka zwykła/opryszczka zwykła

Łojotokowe zapalenie skóry

  • Powszechne schorzenie powodujące czerwoną wysypkę z tłustymi "łuskami".
  • Wysypka tworzy się w miejscach, gdzie skóra jest tłusta, np. na skórze głowy, po bokach nosa, brwiach, powiekach, za uszami i na środku klatki piersiowej.
  • Może ustąpić samoistnie, ale ma tendencję do nawrotów. Pomocne jest częste mycie głowy i głowy, a dermatolog może przepisać miejscowe kremy z kortyzonem lub kremy przeciwgrzybicze.

Łojotokowe zapalenie skóry

Naczyniaki wiśniowe

  • Nieszkodliwe, małe, jasnoczerwone, uniesione guzki powstałe w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych
  • Występują najczęściej na klatce piersiowej, plecach i w talii.

Żylaki

  • Powiększenie niebieskich żył nóg spowodowane tym, że krew powracająca do serca wbrew grawitacji wpływa z powrotem do żył przez wadliwą zastawkę.
  • Rzadko poważne; mogą boleć, jeśli żyły są poskręcane i opuchnięte
  • Aby złagodzić ból, nie stój przez dłuższy czas, trzymaj stopy uniesione w pozycji siedzącej lub leżącej, noś elastyczne szelki lub gumki.
  • Leczenie: Twój dermatolog może zalecić zabieg zwany skleroterapią w przypadku większych żylaków lub terapię laserową w celu usunięcia mniejszych żylaków i pajączków.

Owrzodzenia żylakowe

  • Owrzodzenia, które mogą pojawić się na nogach lub kostkach, gdy w skórze pojawi się pęknięcie lub przecięcie, które nie goi się z powodu słabego przepływu krwi w żyłach
  • Uszkodzenie może przekształcić się we wrzód, czyli płytką ranę, która może zawierać ropę i ulec zakażeniu
  • Może utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata
  • Wiąże się z paleniem tytoniu i zaburzeniami medycznymi, takimi jak miażdżyca tętnic (stwardnienie tętnic) i wysokie ciśnienie krwi.
  • Leczenie: Twój dermatolog może zapewnić specjalne opatrunki i wskazówki dotyczące pielęgnacji ran, które mogą przyspieszyć

Siniaki

  • W miarę jak skóra staje się cieńsza z wiekiem i na skutek uszkodzeń spowodowanych działaniem słońca, możesz zauważyć więcej siniaków na rękach i nogach.
    • Utrata tkanki tłuszczowej i łącznej osłabia podporę wokół naczyń krwionośnych, przez co są one bardziej podatne na urazy.
  • Na powstawanie siniaków mogą mieć również wpływ leki, które zaburzają krzepliwość krwi, lub choroby

POROZMAWIAJ Z DERMATOLOGIEM

Dermatolodzy mogą skutecznie redukować oznaki starzenia się skóry i oferować leczenie chorób skóry. Rozmowa z dermatologiem może pomóc w podjęciu świadomej decyzji o tym, jakie zabiegi będą dla Ciebie najlepsze.

O serwisie

Dermatologia estetyczna jest obecnie bardzo rozwinięta gałęzią medycyny. Dzięki różnorodnym zabiegom możemy korygować zmarszczki, blizny, pozbywać się rozstępów czy modelować owal twarzy. Poznaj z nami najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej i ciesz się wymarzonym ciałem. 

Zespół Dermatolog Ranking

Galeria